Nyheter24
Annons

Järnvägsbro har rasat i Norge

Publicerad: 14 aug. 2023, kl. 14:16
Järnvägsbron över Gudbrandsdalslågen bröts av under måndagen. Foto: Geir Olsen/NTB/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Bron fick svåra skador av översvämningen och ortsbefolkningen har befarat att den kommer att knäckas.

— Bron är nere och ligger i floden. Det är helt enkelt tragiskt, säger Arne Fossmo.

Brokollapsen drabbar Dovrebanan och kommunen ber nu staten att agera snabbt för att få i gång tågtrafiken så fort som möjligt.

Det statliga företaget Bane Nor, som ansvarar för järnvägar i Norge, har inspekterat bron efter extremvädret men bedömde till en början att läget stabiliserats. Bane Nor sitter nu i krismöte.

Dovrebanan, som förbinder Oslo med Trondheim, går över bron. Den delen av banan kan nu inte trafikeras. Det är oklart när trafiken kan komma i gång igen, enligt Bane Nor.

Av säkerhetsskäl stängdes trafiken av två dygn före skadorna på bron uppstod. Randklev-bron är 172,5 meter lång och tillverkad av stål. Den byggdes 1957.

Andra järnvägsbroar som drabbats av stormen kommer att inspekteras noga innan trafiken återupptas.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Järnvägsbro har rasat i Norge