Nyheter24
Annons

Polisuppbåd i Jerusalem bevakar fredagsbönen

Publicerad: 12 mars 2024, kl. 20:12
Tusentals poliser kommenderas till heliga platser i Jerusalem i samband med fredagsbönen. Arkivbild. Foto: Mahmoud Illean/AP/TT

Israels polis beordrar ut flera tusen poliser till fredagsbönen i Jerusalems religiösa kvarter och al-Aqsamoskén.

Ämne:

TT

Fredagsbönen är den första som hålls under den pågående heliga fastemånaden Ramadan. Myndigheter befarar oroligheter i samband med fredagsbönen, och den extra polisinsatsen följer på redan stor polisnärvaro i centrala Jerusalem.

Omkring 25 000 muslimer har redan besökt moskén al-Aqsa under ramadan, som inleddes natten mellan söndagen och måndagen. Inga våldsamma tillbud har rapporterats från myndigheter eller besökare.

Polistalespersonen Mirit ben Mayor sade på en presskonferens att hon befarar att terrorstämplade Hamas och Islamiska jihad försöker skapa oro i Jerusalem.

— Vi ska göra allt vi kan för att se till att ramadan blir lugn, sade hon.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons