Nyheter24
Annons

Tre skidåkare döda i lavin i Schweiz

Publicerad: 2 apr. 2024, kl. 13:12
Uppdaterad: 2 apr. 2024, kl. 13:27
Arkivbild från Riffelberg nära berget Matterhorn i Schweiz, där en lavin utlöstes på måndagen. Foto: Jean-Christophe Bott/AP/TT

En av de omkomna är en amerikansk tonåring, enligt lokal polis. De andra två, en man och en kvinna, har ännu inte identifierats.

En 20-åring som också drogs med i lavinen i offpist-området Riffelberg har flugits till sjukhus med allvarliga skador.

Kraftiga snöfall bakom och vind bakom lavinen

Myndigheterna har varnat för stor lavinfara i området på grund av kraftiga snöfall kombinerat med starka vindar. Särskilt stor är risken i kantonerna Valais och Graubünden.

"Väldigt stora, och i vissa fall extremt stora, spontana laviner är att vänta", varnar Institutet för snö- och lavinforskning.

I mars hittades fem längdskidåkare tillhörande samma familj döda efter att ha stött på dåligt väder under en skidtur nära Matterhorn.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons