Nyheter24
Annons

USA skickar iranska vapen till Ukraina

Publicerad: 9 apr. 2024, kl. 14:10
Här visar den amerikanska marinen upp hundratals AK-47-gevär som beslagtogs från ett fartyg i Omanbukten i januari 2023. Det är oklart om det är just dessa vapen som har skickats till Ukraina. Arkivbild. Foto: USA:s marina styrkor via AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämnen:

TT, USA

Ukraina börjar lida brist på ammunition och då framför allt när det gäller tyngre saker som artilleri och luftvärn. Det iranska lagret består av flera tusen automatgevär, raketgevär, prickskyttegevär och en halv miljon patroner, enligt ett meddelande från USA:s militär.

"Dessa vapen kommer att hjälpa Ukraina att försvara sig mot Rysslands invasion", lyder det amerikanska budskapet, där det sägs att det är tillräckligt för att hålla en hel brigad utrustad.

Enligt USA beslagtogs vapnen från fyra olika oflaggade fartyg mellan maj 2021 och februari 2023. Fartygen kom från Irans revolutionsgarde och stoppades i havet utanför Jemen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
USA skickar iranska vapen till Ukraina