Australiens e-säkerhetsutskott har utfärdat flera beslut om att video- och ljudklipp på knivdådet i en assyrisk kyrka ska tas bort från sociala medier.
Meddelandetjänsten X har blockerat de aktuella klippen i Australien. Men X har inte vidtagit alla rimliga åtgärder för att ta bort 65 video- och ljudklipp, hävdar det australiska utskottets advokater i landets federala domstol, eftersom de ändå kan nås med hjälp av VPN (virtuellt privat nätverk).
En advokat för X hävdar inför domstolen att kommissionens order om nedtagning endast gäller australiska sajter, men att ytterligare överväganden krävs i frågan.
Enligt X ägare Elon Musk ingår inte ett globalt förbud i den australiska e-säkerhetskommissionens befogenheter.
En 15-årig pojke misstänks för att ha knivhuggit biskopen i Sydney-förorten Wakeley.