Nyheter24
Annons

Norsk medborgare misstänks för spioneri

Publicerad: 2 juli 2024, kl. 10:36
Uppdaterad: 2 juli 2024, kl. 14:46
Åklagare Thomas Blom under häktningsförhandlingen för en norsk medborgare som misstänks för spioneri för Kinas räkning. Foto: Terje Bendiksby/NTB/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Mannen kommer nu sitta häktad i fyra veckor med brev- och besöksförbud, uppger åklagaren Thomas Blom.

Mannen greps på Oslos flygplats Gardermoen när han landade efter en resa i Kina. Enligt PST hade han information med sig som var avsedd för kinesisk underrättelse, men myndigheten går inte in på vad för information det handlar om.

— Det handlar om grundläggande nationella intressen och information som kan vara skadlig om den tillfaller andra nationer, säger Thomas Blom.

Mannen nekar till brott och begär att bli frigiven.

— Han förnekar att han är agent för Kina och han är inte skyldig till det han anklagas för, säger mannens försvarare Marius Dietrichson till NRK.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons