Nyheter24
Annons

Putin: Oro över civila förluster i Gaza

Publicerad: 13 aug. 2024, kl. 09:48
Uppdaterad: 13 aug. 2024, kl. 14:50
Palestiniernas president Mahmud Abbas och Rysslands president Vladimir Putin under tisdagen. Foto: Alexey Maishev/AP/TT

Ryssland är oroat över civila förluster i Gaza, säger Rysslands president Putin vid ett möte med palestiniernas president Mahmud Abbas i Moskva, visar bilder i rysk statlig tv.

Ämne:

TT

— Vi gör allt … för att stötta Palestina och det palestinska folket, säger han.

Det enda sättet att skapa en långvarig, pålitlig, stabil fred i regionen är enligt den ryske presidenten att genomföra alla FN-resolutioner och "skapa en fullfjädrad palestinsk stat".

— Vi känner att Ryssland är en av det palestinska folkets käraste vänner, säger Abbas till Putin i tv-sändningen.

Ryssland har upprepade gånger kritiserat Israels militära svar på terrorstämplade Hamas attacker den 7 oktober i fjol och manat till återhållsamhet. Efter attacken har Putin närmat sig Hamas och Iran.

På onsdagen kommer Mahmud Abbas att besöka Istanbul i Turkiet, där han ska träffa president Recep Tayyip Erdogan.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons