– Jag är 23 år och har varit i 53 länder. Det här är mina tre värsta.
Så inleds klippet som brittiske Nick, 23, publicerade på Tiktok i slutet på juli. I klippet, som fått över 1,7 miljoner visningar, listar han tre länder som han inte kommer besöka igen – och möttes snabbt av starka reaktioner från följarna.
Rådet: "Håll dig borta"
– Nummer ett är Egypten. Egypten är fruktansvärt, jag rekommenderar det inte för turister. Alla är ute efter att exploatera dig och alla vill ha dina pengar.
– Nummer två är Bulgarien. Inte mycket att se där, det finns inget att göra, det är deprimerande. Jag lämnade efter bara två timmar, trots att jag planerat att vara där i två, tre dagar.
– Nummer tre hade kunnat vara vilket Skandinaviskt land som helst om jag ska vara ärlig, men jag väljer att säga Norge här. Norge är så tråkigt. Jag skulle verkligen rekommendera att du håller dig borta därifrån. Plus, jag kommer inte betala typ 20 euro för Burger King, är du galen?
Följarna går till försvar
I klippet, som i skrivande stund har över 3 200 kommentarer, går många till de utpekade ländernas försvar. Inte minst Norge får uppbackning av resenärer som varit där på semester.
Nedan följer några exempel:
"Norge??? Förlåt men jag har också varit i 50 länder och Norge kommer alltid förbli topp tre"
"Norge har bland den vackraste naturen i världen. Galet att sätta det landet på den här listan."
"Jag håller verkligen inte med om Norge. Oslo är en fantastisk stad, massor att se. Men väldigt dyrt."