Nyheter24
Annons

Münchenskott utreds som terrorattentat

Publicerad: 5 sep. 2024, kl. 09:39
Uppdaterad: 5 sep. 2024, kl. 17:26
Poliser patrullerar efter skjutningen på torsdagsmorgonen. Foto: Matthias Schrader/AP/TT

Den beväpnade man som sköts av tysk polis på torsdagsmorgonen hade troligen planerat en attack på Israels konsulat, och händelsen utreds som ett terrorbrott. Mannen, en 18-årig österrikare, sköts ihjäl på platsen.

— Vi måste anta att en attack på det israeliska generalkonsulatet hade planerats i morse, säger Bayerns inrikesminister Joachim Herrmann enligt tyska medier.

Vid platsen för torsdagens skjutning ligger det israeliska konsulatet samt ett museum med utställningar om nazisternas brott. Den geografiska kopplingen gör att polisen utreder dådet som ett terrorattentat som stoppats.

Den beväpnade mannen, som enligt tyska och österrikiska medier var en "känd islamist", avlossade flera skott innan polisen sköt honom. Enligt medierapporter var han beväpnad med ett äldre gevär utrustat med bajonett.

Ingen annan skadades i händelsen.

Mannen sköts ihjäl strax intill det israeliska generalkonsulatet i München.
Mannen sköts ihjäl strax intill det israeliska generalkonsulatet i München.
Annons

Bayerns ministerpresident Markus Söder lovar beskydd till judiska medborgare samt judiska och israeliska institutioner.

— Vi ska bekämpa, konfrontera och avstyra varje attack med stor beslutsamhet, säger han enligt tyska medier.

Det var strax efter niotiden på torsdagen som boende i området hörde skott och skrik, enligt Süddeutsche Zeitung. En stor insats sattes i gång, med avspärrningar och polishelikopter i luften.

Polis på plats nära Israels konsulat i München.
Polis på plats nära Israels konsulat i München.

Enligt Israels utrikesdepartement var konsulatet stängt vid tidpunkten för skjutningen och ingen personal kom till skada, rapporterar AP. Israels president Isaac Herzog har uttryckt "fasa" över det inträffade.

Incidenten sker på årsdagen av terrordådet vid OS i München 1972, då elva israeliska idrottare och en tysk polis dödades av den palestinska terrorgruppen Svarta september.

— Det kan finnas en koppling, säger Söder enligt tyska Bild.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons