Nyheter24
Annons

Efter dödsryktet: Iransk militärchef visas upp

Publicerad: 15 okt. 2024, kl. 08:28
Uppdaterad: 15 okt. 2024, kl. 11:06
General Esmail Qaani, chef för iranska Qudsstyrkan, i samband med tisdagens begravning i Teheran. Foto: Vahid Salemi/AP/TT

Iranska Qudsstyrkans befälhavare Esmail Qaani har visats upp i statlig iransk tv, rapporterar flera medier.

Ämne:

TT

Qaani, högste befälhavare för det mäktiga Revolutionsgardets specialstyrka Quds, har de senaste veckorna ryktats antingen ha dödats i Libanon, gripits misstänkt för spioneri eller ha lagts in på sjukhus efter en hjärtattack.

På tv-bilderna på tisdagen ses han närvara vid begravningen av Abbas Niloforoshan, högt uppsatt general inom Revolutionsgardet, som dödades i en av Israels attacker mot Libanon samma dag som Hizbollahledaren Hassan Nasrallah dödades. Begravningen hålls i Irans huvudstad Teheran.

Qudsstyrkan ansvarar för Revolutionsgardets insatser utomlands. Dess uppdrag består till huvudsak i att organisera, och ibland även leda, lokala styrkor utomlands i aktiviteter som gynnar den Islamiska republiken Iran.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons