Det militära undantagstillståndet i Sydkorea varade endast i några timmar. De demokratiska institutionerna har återigen tagit vid, men det spelar ingen roll för de demonstranter som tagit sig ut på gatorna i Seoul för tredje dagen i rad.
— Han måste avgå. Vi litar inte på honom. Det finns inget annat alternativ, säger Yi med tårar i ögonen.
Lite senare på kvällen knyter han näven, sträcker den mot luften och skriker i kör med tusentals andra: "Avgå för förräderi!"
— Många undrar om han blivit galen, säger Yi.
Stöttar presidenten
Men det är inte alla som håller med demonstranterna. En man i svart kostym och hatt går förbi tåget och skriker att han stöttar presidenten. När polis på plats omringar honom säger han att det är hans demokratiska rätt att uttrycka sin åsikt.

— Det är så klart sant, men jag förstår inte hur man kan tycka det. Utifrån kan det se ut som att alla vill att han ska avgå, men det finns personer som stöttar honom, säger Shin Heesoo, medlem i vänsterlutande Rättvisepartiet.
Demonstranterna rör sig från parken Gwanghwamun i centrala Seoul mot presidentpalatset. En grupp frivilliga advokater finns där för att hjälpa demonstranter som får problem med polisen. Hundratals poliser är på plats för att upprätthålla ordningen, men behöver aldrig gripa in.
— Jag tror faktiskt att de flesta stöttar oss, säger Shin Heesoo.

Tänder ljus
De som har gett sig ut på Seouls gator tänder ljus, vilket sydkoreaner har gjort sedan 1990-talet för att visa missnöje mot orättvisor. De spelar k-pop och låtar som traditionellt används för att få upp stämningen under baseballmatcher.
— Det är för att få upp kämpaglöden, säger en demonstrant.
När det bara är drygt två kilometer kvar till presidentens palats avbryter polisen demonstrationen. Den utsatta tiden har löpt ut och demonstranterna rör sig utan invändningar hemåt igen.
