Israeliska soldater under en övning i Golan nära gränsen mot Syrien. Arkivbild.
Israeliska soldater under en övning i Golan nära gränsen mot Syrien. Arkivbild. - Foto: Ariel Schalit/AP/TT

FN kritiserar Israels intrång i buffertzon

FN kritiserar Israel för en militär insats i buffertzonen utmed gränsen till Syrien. Israeliska markstyrkor uppges ha avancerat in på syriskt territorium.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Israel meddelade i helgen att dess militär hade intagit den demilitariserade buffertzonen som kontrolleras av FN-styrkor.

Beskedet får FN att reagera: intrånget i buffertzonen mellan Syrien och Israel "utgör ett brott" mot en uppgörelse från 1974 mellan de två länderna, sade FN:s talesperson Stephane Dujarric på måndagen.

FN:s fredsbevarande styrka Undof "har informerat Israel" om brottet, säger Dujarric och bekräftar att israeliska styrkor fortfarande är närvarande på tre platser i buffertzonen.

Israel hävdar å sin sida att insatsen bara är temporär.

— Detta är ett begränsat och tillfälligt steg vi har tagit av säkerhetsskäl, säger Israels utrikesminister Gideon Sa'ar på en presskonferens.

Men enligt uppgifter till tidningen The New York Times har israelisk militär även tagit sig in i Syrien från det demilitariserade området.

Zonen mellan Israel och Syrien ligger på syriskt territorium i landets sydvästra hörn, öster om de av Israel ockuperade Golanhöjderna. Den separeras av den så kallade Alphalinjen längs den israeliska gränsen och Bravolinjen på den syriska sidan.

En stor del av Golanhöjderna ockuperades av Israel i samband med kriget 1967 och buffertzonen skapades under FN-mandat 1974.

TT
stats