Nyheter24
Annons

Syrien får ny ledare: "Fram till i mars"

Publicerad: 10 dec. 2024, kl. 13:34
Uppdaterad: 10 dec. 2024, kl. 14:32
Mohammed al-Bashir vid en presskonferens i Idlib i slutet av november. Foto: Omar Haj Kadour/AFP/TT

En av den islamistiska HTS-milisens politiska förgrundsfigurer blir hela Syriens premiärminister. Mohammed al-Bashir ska leda ett övergångsstyre till och med den 1 mars.

Etiketter

al-Bashir bekräftar sin utnämning genom statlig tv, rapporterar flera internationella medier.

Han säger sig ha fått i uppdrag att "leda en övergångsregering fram till den 1 mars", enligt denna rapportering, där han tituleras som Syriens nye premiärminister.

Redan under måndagen rapporterades denna utnämning vara på väg att ske, efter ett möte mellan Mohammed al-Bashir, rebelledaren Ahmed al-Sharaa (som också har använt sig av pseudonymen Abu Mohammed al-Julani) och den tidigare regimens avgående premiärminister Mohammed Ghazi al-Jalali.

Sedan i januari i år har al-Bashir varit motsvarande regeringschef för ett islamistiskt rebellstyre med bas i Idlib i nordvästra Syrien. Där har en statsapparat byggts upp under flera år, under jihadistiska Hayat Tahrir al-Shams (HTS) översyn. HTS har under denna tid också sökt ge en mer moderat framtoning och distansera sig från kopplingar till jihadistiska al-Qaida. HTS-ledaren al-Sharaa bedöms ha varit den som i praktiken fattat alla stora beslut i rebellstyret i Idlib.

Det framgår inte av de första rapporterna vad övergångsstyret förväntas åstadkomma fram till och med den 1 mars, eller vad som kan vänta därefter.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons