Nyheter24
Annons

Febrilt sökande efter överlevande i Vanuatu

Publicerad: 18 dec. 2024, kl. 01:00
Uppdaterad: 18 dec. 2024, kl. 02:04
Räddningsarbetare vid en kollapsad byggnad i Port Vila, Vanuatus huvudstad. Foto: STR via AFP/TT

Sökandet pågår efter människor som är fast under rasmassorna i jordskalvsdrabbade Vanuatu. Australien och Nya Zeeland flyger in räddningspersonal till önationen i Stilla havet.

Ämne:

TT

Rop på hjälp hördes fortfarande på onsdagsmorgonen, lokal tid, från rasmassorna av det som tidigare var ett trevåningshus i huvudstaden Port Vila.

Natten igenom hade omkring 80 personer – polis, sjukvårdare, räddningsarbetare och frivilliga – använt sig av allt ifrån grävmaskiner till hammare och betongsågar för att försöka ta sig fram till dem som begravts i jordbävningen.

— Vi fick ut tre personer som var instängda. Tyvärr klarade sig inte en av dem, säger Vanuatubon Michael Thompson till AFP via satellittelefon.

Fast under raset

Fler tros vara kvar under det raserade huset.

Annons

— Det ligger ton och åter ton av rasmassor ovanpå dem. Och två betydande betongbalkar har fallit ihop som pannkakor. De har uppenbarligen tur som hamnat i något av ett hålrum, säger Thompson.

Det kraftiga skalvet, som även utlöste jordskred, registrerades tre mil väster om Vanuatus huvudstad Port Vila strax innan klockan 03 på tisdagsmorgonen svensk tid. 14 personer har bekräftats omkomna och omkring 200 har skadats.

Ett jordskred vid en internationell fraktterminal i Port Vila.
Ett jordskred vid en internationell fraktterminal i Port Vila.

Australien skickar hjälp

Förödelsen är stor i nationen, som består av ett 80-tal öar och har omkring 330 000 invånare. Sjukhuset i Port Vila skadades i skalvet, och tält har satts upp utanför för att hantera tillströmningen av patienter. De två huvudvattenreservoarerna har skadats och det är betydande störningar i telekommunikationerna.

Australien skickar räddningspersonal och sjukvårdare till Vanuatu, meddelade landets regering på onsdagsmorgonen.

— Vi skickar ett medicinskt biståndsteam och ett sök- och räddningsteam till Vanuatu under morgonen, säger försvarsministern Richards Marles till ABC.

Även Nya Zeeland planerar att skicka räddningsteam under onsdagen, uppger landets regering.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons