Nyheter24
Annons

Razzia mot flygbolag efter dödliga flygkraschen

Publicerad: 2 jan. 2025, kl. 10:00
Flygplanet fattade eld när det kraschade in i en betongmur. Foto: Ahn Young-Joon/AP/TT

Polisen i Sydkorea har gjort en razzia mot kontoren för både Jeju Air och det företag som driver flygplatsen Muan, efter flygkraschen i december då 179 personer omkom.

Vd:n för flygbolaget Kim Lee-Bae har också förbjudits att lämna landet, rapporterar Yonhap.

Under torsdagen genomförde polisen husrannsakningar på flera ställen gällande den dödliga flygkrasch som inträffade i Muan, Sydkorea, den 29 december. Bland annat genomfördes razzior på flygplatsen i Muan, på ett regionalt flygkontor i Muan och på Jeju Airs huvudkontor i huvudstaden Seoul.

"Polisen planerar att snabbt och rigoröst fastställa orsaken till och ansvaret för olyckan i enlighet med lagen", säger polisen i ett uttalande.

Jeju Airs vd Kim Yi-bae har förbjudits att lämna landet, enligt den sydkoreanska nyhetsbyrån Yonhap.

181 personer befann sig ombord på flygplanet när det fick problem vid landning och kraschade in i en betongmur. Bara två besättningsmedlemmar överlevde kraschen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons