Nyheter24
Annons

Expert: Netanyahus utspel kopplat till Trumpresa

Publicerad: 13 maj 2025, kl. 20:54
President Donald Trump visas runt av kronprins Mohammed bin Salman i världsarvet Diriyah i utkanten av Riyad. Foto: Alex Brandon/AP/TT

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu aviserar att man kommer att gå vidare in i Gazaremsan med full militär kraft inom ett par dagar. Det kan ses som ett utspel kopplat till Donald Trumps besök i regionen, enligt Mellanösternkännaren Isabell Schierenbeck.

Netanyahu har samtidigt lovat skicka en delegation till Doha i Qatar i veckan för att återuppta förhandlingarna om gisslan.

— Dels kan det vara Netanyahus sätt att pressa Hamas ytterligare inför de kommande förhandlingarna, och så klart indirekt medlarna, säger hon och fortsätter:

— Det andra är så klart återigen den inrikespolitiska situationen där Netanyahu har att förhålla sig till de religiössionistiska bosättarpartierna i sin regering som ju vill se och kräver en fortsättning på kriget.

Oro för Trumpresa

Utspelet kommer medan USA:s president Donald Trump reser runt i regionen och träffar ledarna i Saudiarabien, Qatar och Förenade arabemiraten, utan att besöka nära vännen Israel. USA har också förhandlat direkt med Hamas och fått loss gisslan Edan Alexander, ett tillvägagångssätt som möter kritik i Israel.

Annons

Trump själv har kallat frigivningen en "gest av välvilja" av Hamas.

— Att Hamas gick med på den här eftergiften är något som israelerna måste förhålla sig till, säger Isabell Schierenbeck.

Samtidigt har det från amerikanskt håll bedyrats att Israel fortfarande är en allierad till USA.

— Men när Trump nu är på väg in och ska göra bilaterala dealar med de här staterna så är det klart att någonstans i de här samtalen kommer ju frågan om Gaza upp. Det finns en stor oro i Israel att Trump ska lyssna in de här staterna och välja att utöva större påtryckningar mot Israel.

Visar det sig att Israels ovilja att få ett slut på kriget står i vägen för de avtal Trump vill göra i regionen, är det möjligt att han agerar annorlunda mot Israel, bedömer hon.

Otydlig Netanyahu

Netanyahus plan att fördriva palestinierna från Gaza till andra länder ser inte Schierenbeck som genomförbar.

— Jag kan inte se framför mig vilka stater i närområdet som skulle kunna tänka sig att ta emot en stor andel palestinier. Egypten och Jordanien kommer inte att göra det. Vilka stater tänker Netanyahu på? Det är väldigt otydligt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons