Nyheter24
Annons

Minskning av överdoser i opioidkrisens USA

Publicerad: 14 maj 2025, kl. 19:34
Uppdaterad: 14 maj 2025, kl. 21:14
Fentanyl som beslagtagits. Arkivbild. Foto: Ethan Cairns/AP/TT

Antalet dödsfall av överdoser i opioidkrisens USA har minskat kraftigt, visar ny statistik.

Minskningen gäller för fjolåret, då antalet döda rapporterades vara omkring 80 400 personer. Det var en minskning med runt 27 procent jämfört med 2023, då över 110 000 dödsfall på grund av opioidöverdoser bekräftades.

Dessutom är antalet dödsfall det lägsta sedan 2019, vilket tyder på att bland annat federala och delstatsinsatser för att få bukt med den svåra krisen med missbruk av bland annat fentanyl har rönt viss framgång.

Den tidigare presidenten Joe Bidens administration genomförde omfattande insatser för att bland annat utöka beroendebehandlingar och distribuera läkemedel som kan motverka överdoser.

Men den första Trumpadministrationen vidtog också åtgärder mot missbruket, då president Donald Trump 2017 sade att opioidkrisen var en nationell hälsokris.

"Trots minskat antal dödsfall är överdos fortfarande den vanligaste dödsorsaken bland amerikaner i åldern 18–44 år", konstaterar USA:s smittskyddsmyndighet CDC.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons