Nyheter24
Annons

Abbas och Aoun: Vapen ska kontrolleras av Libanon

Publicerad: 21 maj 2025, kl. 16:20
Palestiniernas president Mahmud Abbas skriver i en gästbok bredvid Libanons president Joseph Aoun. Foto: Hassan Ammar/AP/TT

Beskedet meddelas under ett möte mellan presidenterna i Libanon. De båda har också enats om att vapen som inte tillhör den libanesiska staten ska föras bort. I Libanon finns palestinska flyktingläger som inte kontrolleras av landet, och de palestinska grupperna i lägren har olika typer av vapen.

Det framgår inte hur palestinierna ska avväpnas.

Bland annat Abbas rörelse Fatah och terrorstämplade Hamas verkar i flyktinglägren. De senaste åren har rivaliserande grupper stridit i lägren.

Tiotusentals palestinier befinner sig i lägren, varav många av dem är ättlingar till familjer som flydde till Libanon efter att Israel bildades 1948.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons