Det har gått få förbi att befolkningen i flera sydeuropeiska länder har protesterat mot turismen.
Allra mest uppmärksammat har demonstrationerna i Spanien och på Kanarieöarna varit, på grund av de stegrande bostadspriserna, ökade trängseln och större press på den lokala sjukvården som turismen gett upphov till.
.jpg)
MISSA INTE: Dystert besked från semesterparadis: "Kollaps"
Sydeuropeiska länder försöker få bukt med turismen
De är dock långt ifrån de enda som försöker få bukt med massturismen. Bland annat införde Venedig i förra året en turistskatt på fem euro, cirka 54 svenska kronor, som gällde alla turister som ville besöka staden en enda dag och utan att övernatta.
Förra året fick turistskatt betalas i 29 dagar, men i år utökas antalet dagar med turistskatt till 54.
Badkläder kan ge böter upp till 19 604 kronor
Nu riskerar även turister i den portugisiska semesterorten Albufeira att behöva betala dyrt för sin vistelse, något som danska Nyheder24 var först att rapportera om.

Stadsrådet i Albufeira har föreslagit en ny lag som kan förbjuda turister att gå runt i staden iförda endast badkläder eller helt nakna. Om man bryter mot detta riskerar man böter på cirka 15 974 svenska kronor. De som väljer att gå helt nakna kan se fram emot ännu högre böter på upp till cirka 19 604 kronor.
Lagförslaget syftar till att säkerställa att staden förblir en familjevänlig destination.
Här kan reglerna komma att gälla
Reglerna kommer dock inte att gälla för stränder eller andra badplatser, där badkläder fortfarande kommer att vara tillåtna.
Förslaget har väckt debatt bland turister och lokalbefolkning, där vissa ser det som en nödvändig skärpning, medan andra anser att det är en överreaktion. Om förslaget antas innebär det betydligt skärpta krav på turister som vistas på semesterorten, skriver tidningen.
