Nyheter24
Annons

Turistområde håller stängt i sommar – besökare tvingades fly

Publicerad: 30 maj 2025, kl. 17:00
Uppdaterad: 30 maj 2025, kl. 18:37
Har du planerat att besöka platsen i närtid kommer trista nyheter. Genrebilder. Foto: Stella Pictures & Martina Holmberg/TT

Turistområdet Biscuit Basin i Yellowstones nationalpark kommer att hålla stängt hela sommaren på grund av en explosion i Svarta diamant-poolen i fjol.

Ämne:

Turism

Biscuit Basin är en populär turistattraktion belägen i nationalparken Yellowstone i USA. Men har du planerat att besöka platsen i närtid kommer trista nyheter, Biscuit Basin kommer nämligen hålla stängt hela sommaren, detta till följd av en explosion i Svarta diamant-poolen den 23 juli i fjol. 

Turister tvingades fly 

Svarta diamant-poolen är en varmvattenkälla som sägs vara en av de mest aktiva varmvattenkällorna i parken när det gäller hydrotermiska explosioner, även fast de är sällsynta. 

Orsaken till explosionen sägs vara en kombination av överhettat vatten och ett begränsat rörsystem som skapade en tryckkokareffekt under jordytan, vilket ledde till att en stor mängd kokande vatten och stenfragment sprutade upp hundratals meter i luften, skriver Daily Mail. Explosionen tvingade turister att fly från platsen omedelbart, och förstörde flera delar av parkens infrastruktur på bara några sekunder. 

Annons

Explosionen har nu tvingat Biscuit Basin, som lockar tusentals turister årligen, att hålla stängt i sommar. 

Den 23 juli 2024 inträffade en explosion i Svarta diamant-poolen. Foto: AP/TT

"Spektakulär händelse"

Forskare oroar sig för att liknande explosioner kan komma att inträffa igen. 

– Vi hade turen att ingen skadades under det som helt klart var en spektakulär händelse. Vi har inte tillräckligt med information för att veta hur Svarta diamant-poolen kommer att bete sig framöver, säger Yellowstones ansvarige forskare Mike Poland, enligt Daily Mail. 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons