Nyheter24
Annons

Rekordmånga trotsade Ungerns prideförbud

Publicerad: 28 juni 2025, kl. 08:34
Uppdaterad: 28 juni 2025, kl. 19:34
Tiotusentals deltog i den av Ungerns regering förbjudna prideparad genom centrala Budapest på lördagen. Foto: Stefan Jerrevång/TT

Rekordmånga – uppemot 200 000, enligt arrangören – trotsade den ungerska regeringens förbud och tågade i lördagens prideparad i Budapest. Vi har all rätt att vara här, säger Orsi, en av pridedeltagarna.

Ungern ändrade lagarna och konstitutionen tidigare i år, och förbjöd det årliga pridefirandet med motiveringen att ”skydda barn”. Budapestparaden hade därför inte fått något polistillstånd.

Men den enorma regnbågsmanifestationen rapporteras ha flutit på smidigt längs med huvudstadens gator.

— Det gick väldigt bra, jämfört med vissa farhågor, konstaterar den svenska riksdagsledamoten Ulrika Westerlund (MP), en av flera europeiska politiker som deltar i paraden, till TT.

— Vi såg bara en handfull motdemonstranter. Det var en som ställde sig framför den första bilen i paraden och försökte stoppa den, men han blev bortplockad väldigt snabbt av polisen.

Anna and Vanessa tyckte att det var värt att delta i paraden trots risken för böter.
Anna and Vanessa tyckte att det var värt att delta i paraden trots risken för böter.
Annons

”Värt det trots risken”

Ungerns premiärminister Viktor Orbán har inskärpt att rättsliga konsekvenser kan vänta de som deltar. Arrangörerna riskerar ett års fängelse, men bara deltagande i paraden kan ge böter på cirka 5 000 kronor.

— Vi var lite oroliga. Men vi kände att även om vi skulle få böter eller om det skulle uppstå incidenter så var det värt att delta, säger Anna, som deltar med vännen Vanessa.

— Det var fantastiskt att se så många människor samlas, att se en sådan mångfald.

Ungerska Tibor, med dottern Luisa, beskriver sitt deltagande i paraden som en bredare protest mot landets konservativa regering.
Ungerska Tibor, med dottern Luisa, beskriver sitt deltagande i paraden som en bredare protest mot landets konservativa regering.
Annons

Tibor, med dottern Lusia på axlarna, beskriver sitt deltagande som en bredare protest mot Ungerns konservativa regering.

— Vi vill se våra barn växa upp i en liberal demokrati, inte i en autokrati.

Arrangeras av stadshuset

Den oppositionella borgmästaren i Budapest, Gergely Karácsony, har insisterat på att ingen deltagare ska drabbas av några repressalier eftersom demonstrationen – som den här gången arrangeras av stadshuset – är ett kommunalt evenemang.

— Det är för många här för att alla ska få böter. Dessutom gör vi inget olagligt, vi har all rätt att vara här. Vi skadar ingen, vi är inte nakna, vi svär inte, vi gör inget som är olagligt, säger Orsi.

Gréta och Orsi inför prideparaden genom centrala Budapest, som trotsar Ungerns förbud.
Gréta och Orsi inför prideparaden genom centrala Budapest, som trotsar Ungerns förbud.

Arrangörerna talar om en historisk uppslutning och uppskattar deltagandet till mellan 180 000 och 200 000.

— Det har aldrig tidigare varit så många deltagare på Budapest Pride, säger evenemangets chefsarrangör Viktoria Radvanyi till nyhetsbyrån AFP.

Rättad: I en tidigare version förekom en felaktig beskrivning av lagändringarna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons