Nyheter24
Annons

Musk bildar nytt parti

Publicerad: 5 juli 2025, kl. 21:54
Uppdaterad: 5 juli 2025, kl. 22:30

Techentreprenören och mångmiljardären Elon Musk meddelar på X att han bildar ett nytt parti, vid namn America Party.

Splitbild Elon Musk, Donald TrumpFoto AP Photo/Evan Vucci
Splitbild Elon Musk, Donald TrumpFoto AP Photo/Evan Vucci

”När det gäller att ruinera vårt land genom slöseri och korruption så lever vi i ett enpartisystem, inte i en demokrati”, skriver Musk, och tillägger:

”I dag har America Party bildats för att ge er tillbaka er frihet.”

Elon Musk syntes flitigt vid blivande president Donald Trumps sida under valrörelsen i höstas och var fram till nyligen dennes rådgivare, och ansvarig för effektiviseringsorganet Doge som bildades för att skära ner statens utgifter.

Sedan Musk lämnade sitt uppdrag i Vita huset i maj har han vid flera tillfällen grälat med presidenten via sociala medier.

Musk har riktat hård kritik mot Trumps statsbudget, som röstades igenom i veckan. Han har både vänt sig mot nedskärningar av elbilsstödet och mot att budgeten kommer att öka USA:s statsskuld.

Trump har bland annat svarat att Musk – som grundat såväl rymdbolaget SpaceX som elbilsjätten Tesla – fått fler subventioner än någon annan och att han utan subventioner skulle behöva ”åka hem till Sydafrika”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons