Nyheter24
Annons

Surinam får sin första kvinnliga president

Publicerad: 6 juli 2025, kl. 23:30
Jennifer Geerlings-Simons i Paramaribo, efter att Surinams parlament utsett henne till landets nya president på söndagen. Foto: Bentik Paulus/AP/TT

Surinams parlament har utsett kongressledamoten Jennifer Geerlings-Simons till ny president. Hon blir därmed landets första kvinnliga ledare när hon officiellt tillträder den 16 juli.

71-åriga Geerlings-Simons tar över i en turbulent politisk situation, efter den sittande presidenten Chandrikapersad Santokhi vars styre kantats av korruptionsskandaler och ekonomisk osäkerhet.

— Jag är medveten om att den svåra uppgift jag tagit mig an ytterligare kompliceras av det faktum att jag blir den första kvinna att tjäna landet på den här positionen, sade Geerlings-Simons efter omröstningen i parlamentet.

Hon och hennes blivande vicepresident Gregory Rusland lovar att prioritera att stabilisera landets finanser. På några års sikt kan Surinam räkna med nya intäkter från oljeutvinning ur fyndigheter som nyligen upptäckts utanför landets kust.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons