Europadomstolen slår enhälligt fast att Ryssland är skyldigt till brott mot en mängd paragrafer i Europakonventionen. Ryssland förklaras också ansvarigt för nedskjutningen av Malaysia Airlines-planet MH17.
Det är första gången en internationell domstol tar ställning till Rysslands skuld i den bredare konflikten i Ukraina, som rasat i över tio år. Tystnaden i domstolen i Strasbourg var bedövande när domsluten i totalt fyra fall förkunnades.
Två av fallen dateras till 2014 och rör ryska brott mot mänskliga rättigheter i östra Ukraina, inklusive tortyr, sexuellt våld och systematiskt bortförande av ukrainska barn. Domstolen slår fast att Ryssland är skyldigt att identifiera och återföra samtliga barn till Ukraina.
Milstolpe för anhöriga
Ett tredje fall väcktes 2022 och handlar även det om grova ryska människorättsbrott i samband med Rysslands krigföring, men efter den fullskaliga invasionen 24 februari 2022.
Det fjärde fallet rör nedskjutningen av Malaysia Airlines-planet MH17. 298 människor dog när passagerarplanet sköts ned av ryskstödda styrkor i Donetskregionen i östra Ukraina i juli 2014.

Europadomstolens domslut är till stora delar symboliska. Men familjemedlemmar till offren för MH17 beskriver onsdagens utslag som en milstolpe i jakten på svar och rättvisa.
— Det är ett viktigt steg i att förstå vem som egentligen var ansvarig, säger Thomas Schansman, vars 18-årige son Quinn dog i attentatet, till nyhetsbyrån AP.
Tusentals fall
2022 dömde en nederländsk domstol tre män, två ryssar och en ukrainare, till livstids fängelse för MH17. Ryssland – som konsekvent förnekat inblandning – har vägrat att lämna ut dem. I maj i år slog FN:s luftfartsorgan fast att Ryssland är ansvarigt för nedskjutningen, men många frågetecken återstår.
Europadomstolen (ECHR) är en del av Europarådet, som uteslöt Ryssland kort efter invasionen av Ukraina 2022. Innan utslagen avkunnades på onsdagen fastslogs att brotten ifråga faller inom rysk jurisdiktion samt skett innan Ryssland uteslöts, vilket innebär att Europadomstolen har rätt att fälla dom.
Ukraina har ytterligare fyra pågående fall mot Ryssland som väntar på dom i Strasbourg. Dessutom finns runt 9 500 pågående fall rörande Rysslands krigföring som väckts av enskilda individer mot regimen i Moskva.
