Israels försvarsminister Israel Katz berättade under måndagen att han instruerat militären att planera upprättandet av en ”humanitär stad” vid ruinerna av Rafah i södra Gaza.
Tanken är att i ett första skede flytta hundratusentals palestinier till platsen – och på sikt koncentrera hela Gazas civilbefolkning i zonen.
Målet uppges vara att separera civila från Hamas.
Plan på ”emigration”
Katz vill att någon internationell aktör tar hand om införsel av förnödenheter, medan israelisk militär bevakar området på avstånd. Ingen skulle tillåtas att lämna den stängda zonen, tillade försvarsministern enligt israeliska medier.
”Denna tvångsförflyttning utgör en krigsförbrytelse, såvida den inte kan motiveras av omsorg om befolkningens bästa eller av tvingande militära skäl”, säger Pål Wrange, professor i folkrätt vid Stockholms universitet, i en skriftlig kommentar till TT och tillägger:
”Några sådana skäl har inte framkommit i rapporteringen.”
Under måndagens stängda pressbriefing för försvarsreportrar uppges Israel Katz även ha upprepat sin ambition att få palestinier att ”frivilligt emigrera” från Gazaremsan till andra länder.
En tvångsdeportation skulle utgöra en krigsförbrytelse, konstaterar Pål Wrange.
”Katz säger att emigration från Gaza ska vara frivillig, men det kan vara så att förhållandena i de planerade lägren kommer att vara så dåliga att de kan likställas med tvång”, skriver Wrange.
”Katastrofal situation”
Att samla befolkningen på en liten yta vid gränsen till Egypten kan skapa en katastrofal situation där många palestinier inte skulle se någon annan utväg än att lämna, varnar Tania Hary, chef för den israeliska människorättsorganisationen Gisha.
— Israels ledarskap har inte gjort någon hemlighet av målet att fördriva palestinier från Gaza och ta permanent kontroll över stora delar av territoriet, tillägger Tania Hary.
Det har tidigare rapporterats om israeliska planer på att tvångsförflytta Gazas befolkning till en mindre zon.
Gazakriget inleddes med Hamas terrorattacker mot Israel den 7 oktober 2023, då över 1 200 människor dödades och den terrorstämpade rörelsen tog omkring 250 personer som gisslan. Därefter har Israel dödat över 57 000 Gazabor, enligt Hamasstyrda hälsomyndigheter.