Den israeliska militären (IDF), som nyligen har intensifierat sina operationer i Gaza, har inte kommenterat uppgifterna om antalet döda.
Under lördagen dödades minst 70 personer på Gazaremsan och 208 skadades, uppger de Hamaskontrollerade hälsomyndigheterna, skriver israeliska tidningen Haaretz.
Sjukhus i Gaza uppger att lördagens dödssiffra är ännu högre och uppskattar att 129 personer dödats, däribland 33 personer som köade för humanitär hjälp.
Den israeliska militären säger att man skjutit varningsskott mot människor på väg till en utdelningsplats för nödhjälp i Rafah i södra Gaza på lördagen, eftersom de uppträdde misstänkt, skriver AP. Däremot säger sig militären inte känna till några dödsfall.
Den kritiserade israelisk-amerikanska Gaza Humanitarian Foundation (GHF), som delar ut nödhjälpen, uppger att det inte skett någon incident nära deras utdelningsplatser.