20 dödsfall rapporterades inledningsvis, ytterligare sju har avlidit av sina skador under natten. Tillståndet för ytterligare ett tjugotal skadade är kritiskt, uppgav läkare sent på måndagen.
En brand bröt ut i skolbyggnaden efter kraschen och över 170 personer, många med brännskador, räddades från platsen. De flesta av de skadade uppges vara mellan åtta och 14 år gamla.
Det var strax efter klockan 13.00, lokal tid, som flygplanet kraschade in i skolan, som har omkring 2 000 elever från förskola upp till gymnasiet.
Dödstalet kan stiga ytterligare. Räddningsarbetare sökte ännu efter kroppar i de brandhärjade rasmassorna sent på måndagskvällen.
Flygplanet ska enligt militären ha drabbats av ett tekniskt fel, men orsaken kommer utredas vidare av en särskild kommitté.
Bangladesh regering har utlyst en sorgedag på tisdagen, med flaggor på halv stång över hela landet.