Nyheter24
Annons

Thailand och Kambodja möts för samtal på måndag

Publicerad: 27 juli 2025, kl. 03:56
Uppdaterad: 27 juli 2025, kl. 15:28
En förstörd byggnad i Surin i nordöstra Thailand efter artilleribeskjutning från Kambodja på söndagen. Foto: Sakchai Lalit/AP/TT

Efter fyras dagars gränsstrider har Thailand och Kambodja enats om att mötas i Malaysia på måndag för att samtala om ett avslut på konflikten.

Malaysias premiärminister Anwar Ibrahim, ordförande för den sydostasiatiska samarbetsorganisationen Asean, bjuder in till samtalen, enligt Thailands premiärministers kontor.

Den kambodjanske premiärministern Hun Manet väntas närvara personligen, från Thailand deltar vice premiärminister Phumtham Wechayachai.

Talade med Trump

USA:s president Donald Trump talade med ländernas ledare under lördagen, och uppgav efter det att de båda vill ha en omedelbar vapenvila och fred.

Beskedet om måndagens möte i Malaysia kommer efter att länderna återigen beskjutit varandra med artilleri i gränsområdet på söndagen.

Annons

En talesperson för Kambodjas försvarsdepartement säger enligt AFP att Thailand påbörjade ny artilleribeskjutning 04.50 på söndagen, lokal tid. Thailands armé uppger i sin tur att kambodjanskt artilleri började skjuta vid 04.

Journalister från AFP har hört artillerield i den kambodjanska staden Samraong, omkring två mil från gränsen.

Militär i Kambodja kör mot gränsstaden Samraong.
Militär i Kambodja kör mot gränsstaden Samraong.

34 dödade

Enligt myndigheter i båda länder har sammanlagt 34 personer dödats. Soldater finns bland dödsoffren, men merparten uppges vara civila. Över 200 000 människor har fått fly från gränsregionerna.

Sporadiska våldshandlingar har skett under de senaste 15 åren, men de senaste dagarnas strider är de blodigaste på över ett årtionde. I år har relationen mellan länderna försämrats betydligt sedan maj, då en kambodjansk soldat sköts ihjäl vid gränsen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons