Nyheter24
Annons

”Slaktaren i Bosnien” nekas frigivning

Publicerad: 29 juli 2025, kl. 21:34
Ratko Mladic vid FN:s krigsförbrytartribunal i Haag 2021, då domare slog fast att hans livstidsdom står fast. Foto: Jerry Lampen/AP/TT

FN-domstolen IRMCT i Haag nekar en begäran från den tidigare bosnienserbiske befälhavaren Ratko Mladic om att bli släppt ur det fängelse i Nederländerna där han avtjänar en livstidsdom.

Mladic har via sina advokater hävdat att han lider av en obotlig sjukdom och bara har månader kvar att leva.

Men en domare i FN-domstolen säger att hans tillstånd inte möter upp till kraven på ”akut obotlig sjukdom” som krävs för ett frigivande.

Den nu 83-årige Mladic dömdes för sin roll i Bosnienkriget och folkmordet i Srebrenica. Från den 11 juli 1995 och framåt massakrerades över 8 000 bosnienmuslimska män och pojkar av den bosnienserbiska armén under ledning av Mladic.

Mladic, även kallad "slaktaren i Bosnien", greps 2011 och dömdes 2017 vid FN:s krigsförbrytartribunal i Haag.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons