Nyheter24
Annons

Londons luftrum hölls stängt efter tekniskt fel

Publicerad: 30 juli 2025, kl. 17:30
Uppdaterad: 30 juli 2025, kl. 17:42
Londons luftrum stängdes under onsdagseftermiddagen på grund av ett tekniskt fel. Arkivbild. Foto: Kirsty Wigglesworth/AP/TT

Under eftermiddagen stängdes Londons luftrum på grund av tekniskt fel. Strax efter klockan 17.30 hade problemet lösts och flygtrafiken började komma i gång igen.

De tekniska problemen uppstod under eftermiddagen enligt EU:s lufttrafikledningsmyndighet Eurocontrol.

”Våra tekniker har nu återställt det system som drabbades i eftermiddags. Vi är i färd med att återuppta normal drift i Londonområdet", skriver en talesperson för företaget Nats som ansvarar för det brittiska luftrummet.

Enligt brittiska medier ska problemet inte bara ha drabbat London utan flera andra flygplatser runt om i landet.

Trots att problemet är löst kan vissa förseningar kvarstå, hur många som påverkas av felet är oklart.

”Vi ber om ursäkt för de olägenheter detta har orsakat”, skriver talespersonen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons