Många känner säkert igen känslan, när man återvänder till sin parkerade bil och en liten – men ack så dyr – lapp ligger på vindrutan.
Kanske har man parkerat fel, stått längre än vad man betalat för eller helt enkelt missat att betala överhuvudtaget. Oavsett orsak är en p-bot ofta en sur utgift och många gånger kan det stå en riktigt dyrt.
Men för en kvinna i Kalifornien blev det faktiskt för dyrt.
Fick p-bot på 75 000 kronor – av misstag
Kvinnan i fråga heter Cate Daniels och hon fick sig en rejäl överraskning när hon, efter ett 45 minuter långt besök på Glendale Memorial-sjukhuset i Los Angeles, återvände till sin parkerade bil, vilket bland andra CNN rapporterat om.
Där möttes hon nämligen av en p-bot på hisnande 7 800 dollar, vilket motsvarar strax över 75 000 svenska kronor.

Men det hela rörde sig om ett misstag. Parkeringsvakten i området hade nämligen fått för sig att Daniels bil stått parkerad i tre veckor, snarare än 45 minuter som faktiskt var fallet, och liknande situationer ska ha uppstått vid åtminstone två tidigare tillfällen.
– Det är inte okej, det här är sjukvård. 7 800 dollar kan vara skillnaden mellan att kunna betala sin hyra eller bolån, ska Daniels ha sagt om incidenten, enligt SvD.

Det ansvariga parkeringsbolaget, som dragit tillbaka p-boten, uppges ha bett om ursäkt för händelsen och man utreder nu incidenten för att inte liknande situationer ska uppstå i framtiden.
Har du fått en p-bot någon gång? Kommentera nedan!