Det är ökning jämfört med dagen innan, då 320 lastbilar uppges ha släppts in via gränsövergångarna Kerem Shalom och Zikim. Men det räcker inte till det palestinska områdets svältande befolkning – FN har tidigare beräknat att det behövs minst 600 lastbilar per dag för att täcka behoven av mat, vatten och andra förnödenheter.
Det är ändå en stor skillnad jämfört med stora delar av detta år, då Israel i våras upprätthöll en total blockad av alla hjälpleveranser.
Förutom lastbilarna släpps nu bistånd även från flygplan ner över krigszonerna. Men det är en väldigt ineffektiv metod. På onsdagen släppte länder som Jordanien, Tyskland och Italien enligt Cogat 119 lastpallar, enligt Cogat. Det motsvarar dock bara 4-6 lastbilar, skriver The Times of Israel.