Nyheter24
Annons

Zelenskyj: Flera år innan Ryssland kan ta Donetsk

Publicerad: 22 aug. 2025, kl. 12:06
Uppdaterad: 22 aug. 2025, kl. 13:12
I Donetsk har hårda strider rasat sedan krigsutbrottet 2022. Bild från i mars. Foto: Oleg Petrasiuk/AP/TT

Det ryska försvarsdepartementet uppger att landets styrkor tagit kontroll över tre byar i Donetsk, i de östra delarna av Ukraina, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Samtidigt skriver The Kyiv Independent att ukrainska styrkor de senaste dagarna säger sig ha återtagit kontroll över flera byar vid frontlinjen i Donetsk.

Ryssland har den senaste tiden hävdat att man avancerat i Donetsk, men påståendena tonas ned av den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj. På en pressträff har Zelenskyj sagt att Ryssland skulle behöva fyra år till av blodig militär storsatsning om de ska kunna ockupera Donetsk och grannlänet Luhansk helt.

I regionen har intensiva strider rasat sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina 2022.

Ryssland hävdar att Donetsk är ryskt territorium, och regionen är tillsammans med andra delar av östra Ukraina i fokus när omvärlden nu försöker få till fredssamtal.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons