Nyheter24
Annons

Norge ger Ukraina luftvärn för miljardbelopp

Publicerad: 24 aug. 2025, kl. 10:50
Norges statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) besöker på lördagen ett militärläger under den pågående valkampanjen i landet. Foto: Carina Johansen/NTB/TT

Norge ger omkring 6,6 miljarder svenska kronor till Ukraina för luftvärnssystem tillsammans med Tyskland, rapporterar NRK.

Länderna betalar för två Patriot-system inklusive robotar. Norge kommer också bidra till inköp av luftvärnsradar från den tyska tillverkaren Hensoldt och luftvärn från tyska Kongsberg.

”Tillsammans med Tyskland ser vi nu till att Ukraina får kraftfulla luftvärnssystem. Tyskland och Norge samarbetar mycket nära för att stötta Ukraina i kampen för att försvara landet och beskydda civilbefolkningen mot ryska luftangrepp”, säger statsminister Jonas Gahr Støre i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons