Nyheter24
Annons

Våldsamma israeliska räder på Västbanken

Publicerad: 26 aug. 2025, kl. 14:58
Israeliska militärfordon i Ramallah på Israelockuperade Västbanken på tisdagen. Foto: Nasser Nasser/AP/TT

Israel har utfört flera tillslag i Ramallah på ockuperade Västbanken på tisdagen, uppger palestinska Röda Halvmånen. Ett tiotal personer har skadats i samband med räderna.

Bland de skadade finns minst ett barn som fått skottskador, enligt organisationen. Andra ska ha skadats av gummiklädda kulor och tårgas.

Israels militär bekräftar att de inlett en insats mot Ramallah. Enligt nyhetsbyrån AFP möttes styrkorna av stenkastning när de tog sig in i staden på tisdagsmorgonen, enligt uppgift med valutaväxlingskontor som främsta mål.

Alltsedan kriget mellan Israel och Hamas bröt ut i oktober 2023 har läget varit spänt även på Västbanken, som Israel ockuperar sedan 1967. Israels militär har genomfört frekventa tillslag och räder i städer och flyktingläger på norra Västbanken. Ramallah, huvudkvarter för Palestinska myndigheten som leder det begränsade palestinska självstyret på Västbanken, har dock varit relativt förskonat.

Sedan krigsutbrottet i Gaza för snart två år sedan har fler än 970 palestinier – både civila och stridande – dödats på Västbanken, enligt en sammanställning gjord av AFP. De har dödats dels av israeliska styrkor, dels av extremistiska israeliska bosättare.

Under samma period har minst 36 israeler, både civila och soldater, dödats i det Israelockuperade området.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons