Nyheter24
Annons

Dansk exminister döms för bilder på barnövergrepp

Publicerad: 1 sep. 2025, kl. 10:52
Uppdaterad: 1 sep. 2025, kl. 13:54
Danmarks tidigare näringsminister Henrik Sass Larsen (S) döms till fyra månaders fängelse. Arkivbild Foto: Mads Claus Rasmussen/Scanpix Ritzau/TT

Danmarks tidigare näringsminister Henrik Sass Larsen (S) döms till fyra månaders fängelse för innehav av tusentals bilder som visar övergrepp på barn.

Ämne:

Internet

Totalt handlar det om mer än 6 200 bilder och mer än 2 200 filmsekvenser, enligt åtalet.

Sass Larsen var närings- och tillväxtminister i Danmark 2013–2015. Han nekar till brott, men erkänner innehav av barnbilder med sexuellt innehåll. Detta förklarar han med att han bedrev privata efterforskningar.

Sass Larsen uppger att han har letat efter personer som utsatte honom för övergrepp när han var två-tre år gammal på 1960-talet.

Åklagare Maria Cingari har under rättegången avfärdat hans förklaring:

— Det är min klara uppfattning att den är osannolik och påhittad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.

Sass Larsen har också varit åtalad för innehav av en barnsexdocka, men i den delen frias han eftersom domstolen inte kunnat slå fast att det fanns ett sexuellt syfte med dockan.

Själv har han sagt att dockan varit något han fått på köpet i samband med ett inköp via internet.

Åklagare Maria Cingari har yrkat på minst fyra månaders fängelse för Danmarks före detta näringsminister Henrik Sass Larsen (S). Arkivbild.
Åklagare Maria Cingari har yrkat på minst fyra månaders fängelse för Danmarks före detta näringsminister Henrik Sass Larsen (S). Arkivbild.

Sass Larsen talade under rättegångens avslutning till andra som utsatts för sexuella övergrepp som barn och bad om ursäkt:

— Jag har skadat vår sak och vårt gemensamma arbete.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons