Myntet i fråga tros härstamma från ett skeppsvrak i Medelhavet utanför den franska ön Korsika.
I fjol dök det upp till försäljning på en norsk auktionssajt – något som fick franska myndigheter att reagera.
Myntet visade sig finnas hos den norska miljardären Trond Mohn och beslagtogs av polisen. Mohn – som säger sig ha köpt myntet – anklagades för såväl häleri som brott mot kulturminneslagen. Han själv kallar anklagelserna grundlösa och i augusti i år lades fallet ned.
Efter överlämnandet av myntet – som skedde under torsdagen på Frankrikes ambassad i Oslo – uppger Frankrikes kulturminister Rachida Dati att hon är ”mycket glad att det är tillbaka i franska händer”, enligt NRK.
Guldmyntet dateras till år 270 och pryds av en avbildning av kejsare Quintillus, som styrde romarriket under endast två månader – och anses därför vara mycket ovanligt och värdefullt.
Vraket där myntet tros härstamma ifrån ska ha hittats av privatpersoner på 1980-talet som sedan sålt fynden vidare till samlare, utan att informera de franska myndigheterna.