Nyheter24
Annons

Kabelbrott i Röda havet drabbar Asien

Publicerad: 7 sep. 2025, kl. 09:48
Internetanvändare i Mellanöstern kan drabbas, skriver Microsoft. Foto: Lindsey Wasson/AP/TT

Ett antal brott på undervattenskablar i Röda havet påverkar under söndagen internettillgången i Mellanöstern och övriga Asien, men det är oklart vad som ligger bakom skadorna.

Ämne:

Internet

Internetanvändare i Mellanöstern kan drabbas "på grund av kabelbrott i Röda havet”, skriver Microsoft på en statussajt.

Netblocks, som övervakar internettillgång, uppger samtidigt att ”ett antal kabelbrott i Röda havet försämrar internettillgången i flera länder” och nämner bland annat Indien och Pakistan.

Även användare i Förenade arabemiraten rapporterar om långsamt internet.

Det är oklart exakt när kabelbrotten inträffade, men telekombolaget Pakistan Telecommunications berättade om det inträffade i ett uttalande på lördagen.

Det har funnits oro över att kablarna ska bli mål för de Iranstödda Huthirebellerna i Jemen, som ända sedan krigsutbrottet i Gaza har anfallit fartyg i Röda havet för att hämnas på Israel.

Jemens rivaliserande regering påstod i början av 2024 att huthierna planerade att attackera undervattenskablar i Röda havet. Flera kablar bröts då, men rörelsen förnekade att den låg bakom.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons