Kraftig rök steg från Hamas högkvarter i Kataradistriktet under tisdagseftermiddagen, efter vad israelisk militär uppger var ett luftangrepp.
”I åratal har dessa medlemmar av Hamas ledning lett terroristorganisationens operationer, varit direkt ansvariga för den brutala massakern den 7 oktober och har orkestrerat och genomfört kriget mot staten Israel”, skriver Israels armé i ett inlägg på Telegram.
Terrorstämplade Hamas uppger att toppskiktet klarat sig men att fem personer med lägre rang har dödats, varav Khalil al-Hayyas son.
Under förhandling
En anonym Hamas-tjänsteman bekräftar att attacken riktats mot Hamas förhandlare, och uppger att angreppet kom medan delegationen diskuterade USA:s president Donald Trumps förslag om vapenvila i Gaza.
En högt uppsatt israelisk tjänsteman uppger för israeliska Keshet 12 att Donald Trump har godkänt planerna. Men i ett uttalande från den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahus kansli står det att insatsen var en "helt igenom israelisk operation”.
Vita huset uppger att de kontaktade Qatar i förväg om attacken, något som Qatar förnekar. Trump uppges ha talat med både Qatar och Israel efter attacken.
Svar på bussattack
Attacken var ett svar på bussattacken i Jerusalem under måndagen där minst sex personer dog och flera skadades, uppger Netanyahu och försvarsminister Israel Katz i ett gemensamt uttalande. Först hyllade Hamas dådet för att under tisdagen sedan ta på sig attacken.
— Dagen då terrorister är immuna, oavsett var de befinner sig, är över, säger Netanyahu, som talade engelska och inte hebreiska, i ett kort anförande.

Attacken fördöms
En person ur den qatariska säkerhetsstyrkan har enligt preliminära uppgifter dödats i attacken, uppger landets inrikesdepartement.
Qatar fördömer vad landet kallar en ”feg israelisk attack”. Utrikesdepartementets talesperson Majed al-Ansari kallar i ett inlägg på X attacken för ett "uppenbart brott mot alla internationella lagar och normer".
FN:s generalsekreterare António Guterres fördömer också attacken och kallar det en ”uppenbar kränkning” av landets suveränitet. Qatar har varit värd för ett flertal förhandlingar om vapenvila och Guterres beskriver landet som ”ett land som spelat en väldigt positiv roll för att uppnå vapenvila och frigivning av alla gisslan”.