Nyheter24
Annons

Västafrikaner deporterade från USA till Ghana

Publicerad: 11 sep. 2025, kl. 13:46
Ghanas president John Mahama, fotograferad i Accra på onsdagen. Foto: Ghanas presidentkansli/AP/TT

14 västafrikaner som deporterats från USA har anlänt till Ghana, meddelar landets president. Mottagandet är kontroversiellt men Eswatini, Rwanda och Sydsudan har liknande uppgörelser med Donald Trumps styre om att ta emot migranter.

Ämne:

USA

— Vi håller med (Vita huset) om att det är acceptabelt att ta emot västafrikaner eftersom det inte krävs visum att resa hit från våra västafrikanska brödraländer, säger president John Mahama till reportrar.

Bland de deporterade som landat i Accra finns nigerier och gambier som ska återvända till sina hemländer, enligt Mahama.

Att genomföra massdeportationer av migranter som vistas olagligt i USA var ett av president Donald Trumps mest framträdande vallöften under fjolårets valrörelse. Han har återkommande anklagat papperslösa för våldsbrott och knarksmuggling och lovat att deportera dem.

För att kunna genomföra deportationerna har Trumpstyret sökt samarbeten med länder, som kan ta emot migranter vars hemländer nekar dem. Hundratals venezuelaner har exempelvis sänts till Costa Rica, Panama och El Salvador.

Deportationerna har mötts av stark kritik och stämningar från bland annat människorättsgrupper.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons