Nyheter24
Annons

Exchefen om Gaza: 200 000 skadade eller döda

Publicerad: 13 sep. 2025, kl. 08:54
Den israeliska före detta arméchefen Herzi Halevi. Bild från en ceremoni i januari i år. Foto: Maya Alleruzzo/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Under veckan framträdde han vid ett öppet möte i södra Israel där han sade att ”över 200 000 människor” har skadats eller dödats i Gaza med dess 2,2 miljoner invånare, rapporterar The Guardian.

Herzi Halevi har fram tills i mars i år lett de israeliska styrkorna i kriget, som startade den 7 oktober 2023 med Hamas terrorattack.

Siffrorna är i närheten av vad den Hamaskontrollerade hälsomyndigheten i Gaza uppgett. Senaste siffran uppgår i över 64 000 dödade och över 163 000 skadade, där stridande och civila inte särskiljs. Hälsomyndighetens siffror återges ofta av FN-organ och internationella organisationer.

På mötet sade Herzi Halevi även att militära operationer ”inte en enda gång” har stoppats av Israels juridiska rådgivning.

— Detta är inget försiktigt krig. Vi tog av handskarna från första stund, sade han men betonade att Israel följer internationell humanitär rätt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Exchefen om Gaza: 200 000 skadade eller döda