Nyheter24
Annons

Trump stämmer New York Times på 140 miljarder

Publicerad: 16 sep. 2025, kl. 06:04
Uppdaterad: 16 sep. 2025, kl. 06:56
USA:s president Donald Trump på måndagen. Foto: Alex Brandon/AP/TT

Den amerikanske presidenten Donald Trump stämmer tidningen The New York Times, skriver han på Truth Social.

Trump kallar tidningen för ”en av de värsta och mest degenererade tidningarna i vårt lands historia” och påstår att den blivit ett språkrör för Demokraterna.

Enligt inlägget stäms tidningen på 15 miljarder dollar, nära 140 miljarder kronor, för förtal och ärekränkning.

”The New York Times har fått lov att fritt ljuga, smutskasta och förtala mig alldeles för länge", påstår Donald Trump utan att presentera några bevis.

Redan förra veckan hotade Trump att stämma tidningen, efter att den rapporterat om en teckning som getts till den nu döde sexförbrytaren Jeffrey Epstein. Bland annat har tidningen, liksom flera andra medier, skrivit att teckningen hade en signatur som liknar den Donald Trump använt sig av. Trump stämde i somras tidningen The Wall Street Journal på tio miljarder dollar för rapporteringen kring Epstein och Trump.

Trump skriver att den nya stämningsansökan ska lämnas in i delstaten Florida.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons