Nyheter24
Annons

Storbritannien: Tre gripna för ryskt spioneri

Publicerad: 18 sep. 2025, kl. 13:00
Uppdaterad: 18 sep. 2025, kl. 13:40
Säkerhetspådraget är stort runt London just nu, med anledning av statsbesöket från USA. Bilden har ingen direkt koppling till gripandet. Foto: Kirsty Wigglesworth/AP/TT

Två män och en kvinna har gripits utanför London, misstänkta för att ha spionerat för Ryssland, meddelar Metropolitan-polisen enligt brittiska medier.

Gripandena ska ha skett på två adresser i Essex, nordost om huvudstaden, på torsdagsmorgonen.

Det sker samtidigt som USA:s president Donald Trump är på besök. Han har under dagen överläggningar med premiärminister Keir Starmer i Buckinghamshire, på andra sidan London.

Sedan husrannsakningar genomförts släpptes de misstänkta mot borgen, enligt antiterrortalesmannen Dominic Murphy. Han antyder att de tre misstänkta är britter som rekryterats av Ryssland.

— Alla som eventuellt kontaktas och frestas att utföra brottsliga handlingar å ett annat lands vägnar här i Förenade kungadömet bör tänka sig för, säger han enligt BBC.

— Konsekvenserna för de som döms kan bli mycket svåra.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons