— Jag vill meddela FN:s säkerhetsråd att jag har informerat generalsekreterare (António Guterres) att jag jag vill lämna min post, sade Pedersen på ett rådsmöte om läget i Syrien.
Guterres godtog Pedersens begäran.
Den 69-årige Pedersen har haft en aktiv internationell roll i Syrien, i samband med det utdragna inbördeskriget som slog sönder landet och den plötsliga revolt som störtade den fruktade diktatorn Bashir al-Assad och hans regim i december 2024.
Instabilitet och osäkerhet över framtiden råder i landet sedan den islamistiska rörelsen Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ledd av den tidigare militante ledaren Ahmed Al-Sharaa, tog makten.
Damaskus och den islamistiska övergångsregeringen vill försöka visa omvärlden att en ny era väntar Syrien – men konflikter och våldsutbrott fortsätter att skaka landet.