Nyheter24
Annons

Iran avbryter samarbete efter FN-omröstning

Publicerad: 21 sep. 2025, kl. 05:10
Irans flagga vajar än så länge vid IAEA:s huvudkontor i Österrike. Arkivbild. Foto: Florian Schroetter/AP/TT

Iran kommer avbryta sitt samarbete med FN:s atomenergiorgan IAEA efter att FN:s säkerhetsråd röstat för att återinföra sanktioner mot landet, meddelade landets högsta säkerhetsorgan på lördagen.

Säkerhetsrådet röstade för att inte förlänga den paus som rört sanktioner mot Iran för landets kärnenergiprogram på fredagen. Omröstningen innebär att tidigare beslutade sanktioner mot landet återinförs den 28 september, så länge Iran inte lyckas övertala medlemsländerna att vika ned sig i nästa vecka.

”Trots utrikesdepartementets samarbete med IAEA och presentationen av planer på att lösa problemet, kommer de europeiska ländernas handlingar innebära att samarbetet med organet avbryts”, sade Irans högsta säkerhetsorgan i ett uttalande.

Efter tolvdagarskriget med Israel i juni klippte Iran banden med FN:s atomenergiorgan IAEA, men har sedan dess sagt att samarbete ska återupptas – men utan att ge tillräckliga garantier enligt Tyskland, Frankrike och Storbritannien.

Enligt Teheran underminerar de europeiska ländernas agerande månader av samarbete med IAEA som syftade till att återuppta övervakning och efterlevnad av internationella regler.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons