Nyheter24
Annons

Efter kabelbrotten: Kan inte döma Eagle S

Publicerad: 3 okt. 2025, kl. 08:38
Eagle S är flaggat på Cooköarna och har betraktats som en del av den så kallade ryska skuggflottan. Bilden är tagen den 30 december i fjol utanför Borgå i södra Finland. Foto: Jussi Nukari/Lehtikuva/AP/TT

Domen mot kaptenen samt förste och andra styrman på tankfartyget Eagle S skulle på fredagen falla i Finland – efter att fartyget i julas orsakat skador på kommunikationskablar i Östersjön. Men Helsingfors tingsrätt anser sig inte ha behörighet att döma i ärendet, enligt uppgifter till Yle.

Det var på juldagen 2024 som kabelbrotten uppdagades på Estlink 2 och ett antal andra undervattenskablar i Finska viken.

Misstankarna riktades mot fartyget Eagle S som lämnat ryska Ust-Luga med en oljelast tidigare samma dag. Fartyget misstänktes ha kapat kablarna genom att släpa sitt ankare efter sig på havsbottnen över en sträcka på mer än 9 mil.

Eagle S är flaggat på Cooköarna och har betraktats som en del av den så kallade ryska skuggflottan.

Rättegången inleddes den 25 augusti. Enligt åtalet hade kaptenen, från Georgien, och de två styrmännen, från Georgien respektive Indien, tillsammans och med uppsåt skadat kablarna och därmed orsakat skada och äventyrat energiförsörjningen och andra viktiga samhällsfunktioner. Rubriceringen löd grovt sabotage och grovt störande av post- och teletrafiken.

Kaptenen och styrmännen har nekat till brott och har hävdat att det rört sig om en olycka.

Försvaret har även ansett att Finland saknar jurisdiktion i fallet, eftersom kabelbrotten skedde på internationellt vatten – med hänvisning till FN:s havsrättskonvention.

Nu har tingsrätten kommit till samma slutsats, vilket i praktiken innebär att tingsrätten avslår åtalet, enligt Yle.

Rättegången kostade den finska staten nästan 200 000 euro. Staten kommer behöva ersätta de åtalade sjömännens rättegångskostnader.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons