I ett dokument beskriver styret i Venezuela ett ”ökande hot” från USA, som skickat krigsfartyg till Karibien i påstått syfte att bekämpa narkotikahandel.
Utrikesdepartementet i Venezuela uppger i ett uttalande därtill att USA:s attacker i internationellt vatten – som dödat minst 21 personer de senaste veckorna – hotar freden i regionen.
USA har slagit till mot flera båtar nära Venezuelas kust den senaste tiden. USA:s försvarsminister Pete Hegseth hyllade för ungefär en vecka sedan en attack mot en båt där fyra personer dödades. Han påstod då på X att personerna på båten ”transporterade betydande mängder narkotika – med destination USA för att förgifta vårt folk”.
Venezuelas styre har i starka ordalag kritiserat USA:s agerande och har bland annat anklagat landet för att trakassera fiskare och genomföra ”utomrättsliga mord”.
Begäran om mötet framfördes via ett brev till Rysslands FN-ambassadör, sent på torsdagen lokal tid.