Nyheter24
Annons

Avskogningen i Amazonas minskar

Publicerad: 30 okt. 2025, kl. 20:18
Trots att avskogningen av den brasilianska delen av Amazonas regnskog har minskat, förstördes 5796 kvadratkilometer mellan augusti 2024 och juli 2025. Arkivbild. Foto: Jorge Saenz/AP

Ämne:

Brasilien

Beskedet kommer bara dagar innan landet står värd för FN:s klimatsamtal.

Det är för fjärde året i rad som avskogningen av den inhemska regnskogen minskar. Trots det förstördes ett skogsområde fyra gånger så stort som London, 5 796 kvadratkilometer, mellan augusti 2024 och juli 2025, visar siffror från National institute for space research, som registrerar skogsutbredningen via satellit.

Brasilien har lovat att stoppa avskogningen fram till 2030 och har skogsskydd som högsta prioritet för COP30-klimatsamtalen, som äger rum i Belém i Brasilien i november.

Amazonas regnskog, som sträcker sig över nio länder, anses vara avgörande i kampen mot klimatförändringarna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons