Nyheter24
Annons

Palestinier misshandlas i underjordiskt fängelse

Publicerad: 8 nov. 2025, kl. 11:58
Ett vakttorn vid fängelsekomplexet i israeliska Ramle, som underjordiska Rakefet är en del av, på en arkivbild från 2013. Foto: Ariel Schalit/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

I dagsläget hålls enligt den brittiska tidningen tiotals palestinier isolerade i det underjordiska fängelset, som enligt Israels säkerhetsminister Itamar Ben-Gvir är till för elitsoldater inom Hamas.

Minst två av fångarna är civila män som inte formellt anklagats för några brott, uppger PCATI som förser männen med juridisk hjälp.

Det rör sig enligt organisationen om en 34-årig sjukskötare och en 18-årig försäljare, som sedan i januari inte har fått se dagsljus. Männen vittnar för sina advokater om regelbunden misshandel, isolering och otillräckligt med mat, skriver The Guardian.

Rakefet öppnades på 1980-talet, men fick stänga bara några år senare på grund av inhumana förhållanden. Ultranationalisten Ben-Gvir, som återkommande trycker på för hårdare tag mot palestinska fångar, beslutade att öppna anläggningen igen efter terrorstämplade Hamas attack 7 oktober 2023.

Utöver fångarna på Rakefet hålls många andra palestinier utan rättegång och under svåra förhållanden i olika israeliska förvar, vilket enligt PCATI ”strider mot internationell humanitär rätt och utgör tortyr”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons