Nyheter24
Annons

Dödstalet stiger efter monstervåg på Teneriffa

Publicerad: 8 dec. 2025, kl. 10:51
Dödsfallen inträffade vid havsbassängen på bilden, i Los Gigantes på Teneriffas västkust. Arkivbild. Foto: Marianne Løvland/NTB/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Dödstalet efter söndagens incident är därmed uppe i fyra, rapporterar spanska RTVE. En sökinsats efter en femte försvunnen person pågår.

Kvinnan som bekräftas död på måndagen fördes till sjukhus efter att ha dragits upp ur vattnet med hjärtstillestånd.

De övriga offren är en 55-årig kvinna, en 35-årig man samt ytterligare en man vars ålder inte bekräftats. De konstaterades omkomna på söndagseftermiddagen, kort efter att de träffats av vågor i en havsbassäng i Los Gigantes på öns västkust. Enligt spanska medier hade myndigheterna dagarna tidigare varnat för hård sjö och uppmanat till försiktighet längs med väst- och nordkusten.

Så sent som i november omkom ytterligare tre personer i jättevågor på andra håll på Teneriffa, som ingår i ögruppen Kanarieöarna.

Inga svenskar finns bland de drabbade, enligt utrikesdepartementet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Dödstalet stiger efter monstervåg på Teneriffa